فواید خوردن ماهی

فواید خوردن ماهی
چرا خوردن ماهی سالم است؟
ماهی یک ماده غذایی با پروتئین بالا و کم چرب است که طیف وسیعی از فواید سلامتی را به همراه دارد. به ویژه ماهی های گوشت سفید نسبت به سایر منابع پروتئین حیوانی چربی کمتری دارند و ماهی های روغنی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 یا چربی های “خوب” هستند. از آنجایی که بدن انسان نمی تواند مقادیر قابل توجهی از این مواد مغذی ضروری را تولید کند، ماهی بخش مهمی از رژیم غذایی است. همچنین، ماهی دارای چربی های «بد» است که معمولاً در گوشت قرمز یافت می شود، به نام اسیدهای چرب امگا 6.

ماهی آزاد دریای خزر – فروشگاه لوازم ماهیگیری

چرا امگا 3 برای سلامتی شما مفید است؟
تعداد فزاینده ای از شواهد نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی انگز فواید زیادی برای سلامتی دارند. آنها:

با ایفای نقش در تنظیم لخته شدن خون و انقباض عروق، به حفظ سلامت قلب و عروق کمک می کند.
برای رشد عصبی قبل از تولد و پس از زایمان مهم هستند.
ممکن است التهاب بافت را کاهش دهد و علائم آرتریت روماتوئید را کاهش دهد.
ممکن است نقش مفیدی در آریتمی قلبی (ضربان نامنظم قلب)، کاهش افسردگی و توقف زوال ذهنی در افراد مسن داشته باشد.
به نظر می رسد امگا 3 موجود در ماهی (EPA و DHA) بیشترین فواید سلامتی را دارد. ماهی هایی که سرشار از امگا 3 هستند، آلاینده های محیطی کمی دارند و دوستدار محیط زیست هستند عبارتند از:

ماهی قزل آلا وحشی از آلاسکا (تازه، منجمد و کنسرو شده)،
کاراکتر قطب شمال،
ماهی خال مخالی اقیانوس اطلس،
ساردین،
سمور ماهی،
آنچوی
پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و
ماهی تن آلباکور از ایالات متحده و کانادا.

فروش یک ماهی آزاد به قیمت ۱۱ میلیون تومان در فریدون کنار + فیلم

صادرات ماهی قزل آلا

در مورد مکمل های روغن ماهی چطور؟
علاوه بر خوردن ماهی، راه دیگری برای مصرف اسیدهای چرب امگا 3 مصرف مکمل‌های موجود در فروشگاه است. روغن ماهی هم از ماهی هایی که به عنوان غذای انسان ها صید می شوند و هم از ماهی های کوچکی که برای غذای حیوانات صید می شوند، مانند ماهی آنچوی پرو به دست می آید.

یک نکته احتیاط: آلاینده هایی مانند PCB ها در روغن ماهی نیز مانند ماهی تجمع می کنند، بنابراین حتماً کپسول هایی را خریداری کنید که از روغن ماهی خالص ساخته شده اند.

رشد ماهی آزاد در دریای خزر – فروش بچه ماهی کپور

منابع دیگر اسیدهای چرب امگا 3 چیست؟
منابع جایگزین امگا 3 از منابع زمینی مانند دانه کتان، گردو و جوانه گندم می آیند. در حالی که هنوز مفید هستند، به نظر نمی رسد مانند امگا 3 موجود در ماهی، صدف ها و جلبک های دریایی، برای سلامتی مفید باشند.

آیا مزایای سلامتی امگا 3 بر خطرات مرتبط با آلاینده های موجود در غذاهای دریایی بیشتر است؟
ماهی به طور کلی یک منبع غذایی سالم است و در بیشتر موارد می توان آن را با خیال راحت خورد. اما بسته به سن و شرایط سلامتی شما، برخی افراد باید مقدار ماهی مصرفی خود را محدود کنند. موارد زیر را در نظر بگیرید:

برای کودکان خردسال و زنان در سنین باروری، مصرف بیش از حد ماهی های آلوده به جیوه می تواند به شدت بر رشد کودک تأثیر بگذارد.
زنان و مردان مسن تر ممکن است تجاوز به حد مجاز وعده غذایی غذاهای دریایی را برای افزایش دریافت امگا 3 خود یک معامله قابل قبول بدانند.
افرادی که در معرض خطر بالای بیماری های قلبی عروقی قرار دارند باید خطر ابتلا به سرطان ناشی از خوردن ماهی دولمی سرشار از PCB را با فواید خوردن ماهی سرشار از امگا 3 بسنجید، در این صورت فواید امگا 3 ممکن است بر خطر سرطان غلبه کند (1 در 100000 – سطح توصیه شده توسط EPA). با این حال، این مواد شیمیایی علاوه بر سرطان، باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی می شوند، بنابراین معاوضه آن ساده نیست.

ماهی های دریای خزر - سامانه جامع گردشگری استان مازندران - ویزیت مازندران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.