تولیدمثل و تکثیر ماهی سفید پرورشی

تکثیر و تولیدمثل ماهی سفید چگونه صورت می گیرد؟ ماهی سفید پرورشی از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟ در مورد ماهی سفید دریایی چه می دانید؟
ماهی سفید از برترین ماهی های دریای خزر بوده است که در شمال کشور زندگی می کند. این ماهی بیش تر در رودخانه های گیلان و مازندران دیده شده است و از مرغوب ترین ماهی شمال ایران محسوب می شود. ماهی سفید دارای گوشت نرم و سفید و همچنین خاردار است که از تیغ های ریزی برخوردار بوده و جداسازی تیغ از گوشت این ماهی زمانبر می باشد.

اطلاعات کلی در مورد ماهی سفید

بهترین زمان تخم ریزی ماهی سفید، در آخرای بهار و ابتدای پاییز بوده است و با نام جواهر استخوانی دریای خزر معرفی شده است. این ماهی از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار می باشد و همچنین کیفیت گوشت این ماهی بسیار بهتر از ماهی های دیگر است.
ماهی سفید در دو نوع پرورشی و دریایی یافت می شود که برترین نوع ماهی سفید، دریایی بوده چرا که از گوشت مرغوب تر و خوش طعم تری برخوردار می باشد. این ماهی تا 10 سال عمر می کند و از بدنی دوکی شکل و کشیده برخوردار می باشد. البته صید ماهی سفید دریایی از ده مهر ماه تا ده فروردین ماه صورت می گیرد.

سفید دریایی

تولیدمثل و تکثیر ماهی سفید

ماهی سفید به دو روش تکثیر می یابد که می توان به طبیعی و مصنوعی اشاره کرد. این ماهی بیش تر در فصل بهار شروع به تخم ریزی می کند و همچنین در گروه های دیگر این ماهی دیده شده است که در فصل پاییز به تخم ریزی می پردازند.
تولیدمثل و تکثیر ماهی سفید بسته به عواملی چون شرایط آب دهی مناسب، درجه حرارت، شفافیت آب و بستر مناسب می باشد که تمامی این شرایط باید مهیا باشد تا ماهی به خوبی تولیدمثل را آغاز کند. البته گفته شده است زمانی که وقت تخم ریزی می رسد به همراه ماهی ماده 1 الی 2 ماهی نر به شنا می پردازند و همچنین ماهی سفید ماده در اعماق کمی از آب حرکت می کند و به تخم ریزی می پردازد.
در زمان تخم ریزی ماهی ماده، شکم خود را به سنگ ها می زند تا این حرکات باعث شود تا تخم ها از تخمدان بیرون آیند. همچنین در این زمان ماهی سفید نر به نزدیک ماهی ماده می آید و مقدار اسپرم از خود خارج می کند و تلقیح تخم ها در آب انجام می شود و تخم ها به سنگ های اطراف اتصال پیدا می کنند. همچنین بیان شده است که تخم ها مدت زمانی طول می کشد تا تفریخ شوند و البته بعد از این مدت لارو ها از محتویات کیسه زرده برای تغذیه استفاده می کنند تا کیسه هوا آن تشکیل گردد.
منبع: ماهی و میگو ایران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.